AVX Corporation SR325E105MARTR1
SR325E105MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR325E105MARTR1
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR325E105MARTR1.pdf
Availability of SR325E105MARTR1
QUANTITY
SR325E105MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR325E105MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR325E105MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.91mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR325E105MARTR1
Related LinksSR325E1, SR325E105MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR325E105MARTR1 Details Description
Related parts for SR325E105MARTR1
RES SMD 0.82 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG26 GY 15/32" datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.9K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 46POS datasheet.pdf