AVX Corporation SR401A333GAR
SR401A333GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR401A333GAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR401A333GAR.pdf
Availability of SR401A333GAR
QUANTITY
SR401A333GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR401A333GAR
Internal Part NumberEIS-SR401A333GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR401A333GAR
Related LinksSR401A, SR401A333GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR401A333GAR Details Description
Related parts for SR401A333GAR
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONN FPC VERT 22POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf