AVX Corporation SR401C564KAA
SR401C564KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR401C564KAA
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR401C564KAA.pdf
Availability of SR401C564KAA
QUANTITY
SR401C564KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR401C564KAA
Internal Part NumberEIS-SR401C564KAA
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR401C564KAA
Related LinksSR401C, SR401C564KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR401C564KAA Details Description
Related parts for SR401C564KAA
ROUND STANDOFF M5 NYLON datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 42POS FLANGED SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
ACRYLICLENS/FILTERCVR FOR27MM datasheet.pdf
CONN PIN RCPT .015" - .022" DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf