AVX Corporation SR405E335MAA
SR405E335MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR405E335MAA
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR405E335MAA.pdf
Availability of SR405E335MAA
QUANTITY
SR405E335MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR405E335MAA
Internal Part NumberEIS-SR405E335MAA
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR405E335MAA
Related LinksSR405E, SR405E335MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR405E335MAA Details Description
Related parts for SR405E335MAA
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64-TQFP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
DISP 2.5 DIGIT NUMERIC RND datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 6P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf