Bel Fuse Inc. SRAH-12F1200
SRAH-12F1200 picture photo
Mfg. Part Number
SRAH-12F1200
Brief Description
CONV DC/DC 1.2V 12A 14.4W OUTPUT
Datasheet Download
SRAH-12F1200.pdf
Availability of SRAH-12F1200
QUANTITY
SRAH-12F1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SRAH-12F1200
Internal Part NumberEIS-SRAH-12F1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesxRAH
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series14W
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.78" L x 0.70" W x 0.32" H (19.8mm x 17.8mm x 8.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max14W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRAH-12F1200
Related LinksSRAH-1, SRAH-12F1200 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SRAH-12F1200 Details Description
Related parts for SRAH-12F1200
IC OTP 1MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
IC REG LDO -18V 1A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 17K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf