Bel Fuse Inc. SRDB-07A330R
SRDB-07A330R picture photo
Mfg. Part Number
SRDB-07A330R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 7A 12V 3.3VOUT SMD
Datasheet Download
SRDB-07A330R.pdf
Availability of SRDB-07A330R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRDB-07A330R Order Process
Ship out your order
Specifications of SRDB-07A330R
Internal Part NumberEIS-SRDB-07A330R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSRDB-07A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts) - Manufacture Series23W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module
Size / Dimension1.22" L x 0.83" W x 0.35" H (31.0mm x 21.0mm x 8.8mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRDB-07A330R
Related LinksSRDB-0, SRDB-07A330R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SRDB-07A330R Details Description
Related parts for SRDB-07A330R
CABLE 10COND 22AWG GRY SHLD 100' datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE 14POS MULTI-TAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TFLEX HR290 18" X 18" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC datasheet.pdf