Bourns Inc. SRF0703A-820M
SRF0703A-820M picture photo
Mfg. Part Number
SRF0703A-820M
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 82UH SMD
Datasheet Download
SRF0703A-820M.pdf
Availability of SRF0703A-820M
QUANTITY
SRF0703A-820M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF0703A-820M
Internal Part NumberEIS-SRF0703A-820M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRF0703A
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series324.7µH
Inductance - Connected In Parallel82µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel860mA
Current Rating - Series430mA
Current Saturation - Parallel890mA
Current Saturation - Series440mA
DC Resistance (DCR) - Parallel610 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series2.28 Ohm Max
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height0.142" (3.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF0703A-820M
Related LinksSRF070, SRF0703A-820M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF0703A-820M Details Description
Related parts for SRF0703A-820M
CONN PLUG 3MM 11POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 100BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 8X0.078" BLK datasheet.pdf
CAP SILICON 0.047UF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
RJI KAB PP 22/7PCRAPCR+ANG270 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf