Bourns Inc. SRN4012-R47M
SRN4012-R47M picture photo
Mfg. Part Number
SRN4012-R47M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 3.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN4012-R47M.pdf
Availability of SRN4012-R47M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRN4012-R47M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN4012-R47M
Internal Part NumberEIS-SRN4012-R47M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
PCN Obsolescence/ EOLSNR4012 Series Jan/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN4012
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN4012-R47M
Related LinksSRN401, SRN4012-R47M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN4012-R47M Details Description
Related parts for SRN4012-R47M
CONN RECEPT PIN .015-.022" .155" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 13CKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5.0V SSOT24-4 datasheet.pdf
IC GATE L-MOS ESV datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf