Bourns Inc. SRN6028-150M
SRN6028-150M picture photo
Mfg. Part Number
SRN6028-150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.8A 114 MOHM SMD
Datasheet Download
SRN6028-150M.pdf
Availability of SRN6028-150M
QUANTITY
SRN6028-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRN6028-150M
Internal Part NumberEIS-SRN6028-150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSRN Series Semi-Shielded Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRN6028
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)114 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRN6028-150M
Related LinksSRN602, SRN6028-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRN6028-150M Details Description
Related parts for SRN6028-150M
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT TXRX SINGLEMODE SFF LC PTH datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 700A 1100VAC datasheet.pdf
DIES 16-14 TWIN E1 E2 B-520 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER 10.2MM WHITE datasheet.pdf