Bourns Inc. SRP1040-6R8M
SRP1040-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1040-6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 6.5A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1040-6R8M.pdf
Availability of SRP1040-6R8M
QUANTITY
SRP1040-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1040-6R8M
Internal Part NumberEIS-SRP1040-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRP1040 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1040
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating6.5A
Current - Saturation11A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.465" L x 0.413" W (11.80mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1040-6R8M
Related LinksSRP104, SRP1040-6R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1040-6R8M Details Description
Related parts for SRP1040-6R8M
SW MINI SPST-NC DOOR LEVER 125V datasheet.pdf
HDWR DRESS NUT 1/4-40 BLK datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 24AWG BLU 1000' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 4CH 14TSSOP datasheet.pdf
60817B109 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 750 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf