Bourns Inc. SRP1055-5R7M
SRP1055-5R7M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1055-5R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.7UH 7.6A 13.2 MOHM
Datasheet Download
SRP1055-5R7M.pdf
Availability of SRP1055-5R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRP1055-5R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1055-5R7M
Internal Part NumberEIS-SRP1055-5R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSRP1055 EOL Oct/2015
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1055
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.7µH
Tolerance±20%
Current Rating7.6A
Current - Saturation7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.422" L x 0.368" W (11.00mm x 9.35mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1055-5R7M
Related LinksSRP105, SRP1055-5R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1055-5R7M Details Description
Related parts for SRP1055-5R7M
IC OPAMP GP 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V LO COST SOT-323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC CODEC AUD AMP CLASS D 32QFN datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO213AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf