Bourns Inc. SRP1206-3R3Z
SRP1206-3R3Z picture photo
Mfg. Part Number
SRP1206-3R3Z
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 14A 7 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP1206-3R3Z.pdf
Availability of SRP1206-3R3Z
QUANTITY
SRP1206-3R3Z Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1206-3R3Z
Internal Part NumberEIS-SRP1206-3R3Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1206
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±25%
Current Rating14A
Current - Saturation12A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1206-3R3Z
Related LinksSRP120, SRP1206-3R3Z Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1206-3R3Z Details Description
Related parts for SRP1206-3R3Z
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE FIFO 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf