Bourns Inc. SRP1270-4R7M
SRP1270-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
SRP1270-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 15A 11.2 MOHM
Datasheet Download
SRP1270-4R7M.pdf
Availability of SRP1270-4R7M
QUANTITY
SRP1270-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP1270-4R7M
Internal Part NumberEIS-SRP1270-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP1270 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP1270
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating15A
Current - Saturation30A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.539" L x 0.539" W (13.70mm x 13.70mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP1270-4R7M
Related LinksSRP127, SRP1270-4R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP1270-4R7M Details Description
Related parts for SRP1270-4R7M
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SC2 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf