Vicor Corporation V24B28E150BS2
V24B28E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28E150BS2.pdf
Availability of V24B28E150BS2
QUANTITY
V24B28E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28E150BS2
Internal Part NumberEIS-V24B28E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28E150BS2
Related LinksV24B28, V24B28E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28E150BS2 Details Description
Related parts for V24B28E150BS2
RELAY SSR SCR 50A 660V PNL MNT datasheet.pdf
CABLE ASSY MALE SNGL END 5POS 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO215AB datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf