Bourns Inc. SRP4012-2R2M
SRP4012-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
SRP4012-2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH SMD
Datasheet Download
SRP4012-2R2M.pdf
Availability of SRP4012-2R2M
QUANTITY
SRP4012-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP4012-2R2M
Internal Part NumberEIS-SRP4012-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP4012 Series Material Declaration
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP4012
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.157" W (4.70mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP4012-2R2M
Related LinksSRP401, SRP4012-2R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP4012-2R2M Details Description
Related parts for SRP4012-2R2M
BATTRAX SLIC DUAL NEG 500A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
END COVER FOR TERMITRAB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
2 PRESET REFLECTIVE RLY datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf