Bourns Inc. SRP4012-2R2M
SRP4012-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
SRP4012-2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH SMD
Datasheet Download
SRP4012-2R2M.pdf
Availability of SRP4012-2R2M
QUANTITY
SRP4012-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP4012-2R2M
Internal Part NumberEIS-SRP4012-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRP4012 Series Material Declaration
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRP4012
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.157" W (4.70mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP4012-2R2M
Related LinksSRP401, SRP4012-2R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP4012-2R2M Details Description
Related parts for SRP4012-2R2M
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 4.2A 8-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC USB PORT POWER CTRLR datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.5A 6XDFN datasheet.pdf