Bourns Inc. SRP6540-470M
SRP6540-470M picture photo
Mfg. Part Number
SRP6540-470M
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.6A 366 MOHM SMD
Datasheet Download
SRP6540-470M.pdf
Availability of SRP6540-470M
QUANTITY
SRP6540-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRP6540-470M
Internal Part NumberEIS-SRP6540-470M
Material - CorePowdered Iron
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)366 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRP6540-470M
Related LinksSRP654, SRP6540-470M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRP6540-470M Details Description
Related parts for SRP6540-470M
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND QUINT2IN 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 27MM datasheet.pdf
FUSE 250V IEC 3.6X10 FA PT 2A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf