Bourns Inc. SRR0604-470YL
SRR0604-470YL picture photo
Mfg. Part Number
SRR0604-470YL
Brief Description
FIXED IND 47UH SMD
Datasheet Download
SRR0604-470YL.pdf
Availability of SRR0604-470YL
QUANTITY
SRR0604-470YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR0604-470YL
Internal Part NumberEIS-SRR0604-470YL
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR0604
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance-
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR0604-470YL
Related LinksSRR060, SRR0604-470YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR0604-470YL Details Description
Related parts for SRR0604-470YL
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SOIC datasheet.pdf
TRANSDUCER 5000# PRES 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 24DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 556K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf