Bourns Inc. SRR1206-120ML
SRR1206-120ML picture photo
Mfg. Part Number
SRR1206-120ML
Brief Description
FIXED IND 12UH 3A 38 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1206-120ML.pdf
Availability of SRR1206-120ML
QUANTITY
SRR1206-120ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1206-120ML
Internal Part NumberEIS-SRR1206-120ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1206 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1206
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation5.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)38 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)