Bourns Inc. SRR1210-821M
SRR1210-821M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1210-821M
Brief Description
FIXED IND 820UH 850MA 1.32 OHM
Datasheet Download
SRR1210-821M.pdf
Availability of SRR1210-821M
QUANTITY
SRR1210-821M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1210-821M
Internal Part NumberEIS-SRR1210-821M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRR1210 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSRR12(6,8,1)0, PM12(5,7)SH Models 17/Aug/2011
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1210
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation750mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.32 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant850kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1210-821M
Related LinksSRR121, SRR1210-821M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1210-821M Details Description
Related parts for SRR1210-821M
FIXED IND 6.8UH 360MA 420 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W SNGL 5V OUT SIP8 datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MIN D FE PCR 9 POLE FOR PCB _PL1 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 60A SOT227 datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf