Bourns Inc. SRR1260A-180M
SRR1260A-180M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1260A-180M
Brief Description
FIXED IND 18UH 4.2A 36 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1260A-180M.pdf
Availability of SRR1260A-180M
QUANTITY
SRR1260A-180M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1260A-180M
Internal Part NumberEIS-SRR1260A-180M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR1260A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating4.2A
Current - Saturation3.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant15.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1260A-180M
Related LinksSRR126, SRR1260A-180M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1260A-180M Details Description
Related parts for SRR1260A-180M
RES 430K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 1.8V OD 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 5.1K OHM 10SIP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
B67AA-M104A0 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf