Bourns Inc. SRR1260A-3R5Y
SRR1260A-3R5Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR1260A-3R5Y
Brief Description
FIXED IND 3.5UH 7.5A 13 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1260A-3R5Y.pdf
Availability of SRR1260A-3R5Y
QUANTITY
SRR1260A-3R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1260A-3R5Y
Internal Part NumberEIS-SRR1260A-3R5Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRR1260A
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.5µH
Tolerance±30%
Current Rating7.5A
Current - Saturation7.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant37.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1260A-3R5Y
Related LinksSRR126, SRR1260A-3R5Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1260A-3R5Y Details Description
Related parts for SRR1260A-3R5Y
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A PCB IN-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 2800K TO252 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf