Bourns Inc. SRR1806-470M
SRR1806-470M picture photo
Mfg. Part Number
SRR1806-470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 2A 110 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR1806-470M.pdf
Availability of SRR1806-470M
QUANTITY
SRR1806-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR1806-470M
Internal Part NumberEIS-SRR1806-470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR1806 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR1806
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation4.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR1806-470M
Related LinksSRR180, SRR1806-470M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR1806-470M Details Description
Related parts for SRR1806-470M
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH NI-780 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 283MA 590 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf