Bourns Inc. SRR4018-1R8Y
SRR4018-1R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR4018-1R8Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 2.35A 58 MOHM
Datasheet Download
SRR4018-1R8Y.pdf
Availability of SRR4018-1R8Y
QUANTITY
SRR4018-1R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR4018-1R8Y
Internal Part NumberEIS-SRR4018-1R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR4018 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR4018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±30%
Current Rating2.35A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant105MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR4018-1R8Y
Related LinksSRR401, SRR4018-1R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR4018-1R8Y Details Description
Related parts for SRR4018-1R8Y
HOOK-UP STRND 20AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf