Vicor Corporation V110C48C100BN2
V110C48C100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C48C100BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V110C48C100BN2.pdf
Availability of V110C48C100BN2
QUANTITY
V110C48C100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C48C100BN2
Internal Part NumberEIS-V110C48C100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C48C100BN2
Related LinksV110C48, V110C48C100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C48C100BN2 Details Description
Related parts for V110C48C100BN2
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIBRATR 16SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC R6 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 40POS datasheet.pdf