Bourns Inc. SRR7045-100M
SRR7045-100M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2A 42 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR7045-100M.pdf
Availability of SRR7045-100M
QUANTITY
SRR7045-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-100M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Design/SpecificationSRR7032,45/PM74SH Modifications Dec/2013
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR7045
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)42 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-100M
Related LinksSRR704, SRR7045-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-100M Details Description
Related parts for SRR7045-100M
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 14-DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 5A 14VSON datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf