Bourns Inc. SRR7045-821M
SRR7045-821M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-821M
Brief Description
FIXED IND 820UH 250MA 2.2 OHM
Datasheet Download
SRR7045-821M.pdf
Availability of SRR7045-821M
QUANTITY
SRR7045-821M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-821M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-821M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSRR7032,45/PM74SH Modifications Dec/2013
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR7045
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating250mA
Current - Saturation175mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq26 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-821M
Related LinksSRR704, SRR7045-821M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-821M Details Description
Related parts for SRR7045-821M
IC FLASH 2MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 60POS R/A SH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1.27MM EDGECARD 120CKT (L/F) datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf