Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SRS8-2-12-01
SRS8-2-12-01 picture photo
Mfg. Part Number
SRS8-2-12-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/4"
Datasheet Download
SRS8-2-12-01.pdf
Availability of SRS8-2-12-01
QUANTITY
SRS8-2-12-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SRS8-2-12-01
Internal Part NumberEIS-SRS8-2-12-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesSRS8-2
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall0.904" (22.97mm)
Support Hole Diameter0.232" (5.90mm)
Support Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter0.232" (5.90mm)
Mounting Panel Thickness0.087" (2.20mm)
FeaturesM4 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRS8-2-12-01
Related LinksSRS8-2, SRS8-2-12-01 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
SRS8-2-12-01 Details Description
Related parts for SRS8-2-12-01
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
ICL 120 OHM 20% 800MA 11MM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
USE WITH 5MM FLANGELESS LED datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf