Bourns Inc. SRU1038-5R0Y
SRU1038-5R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038-5R0Y
Brief Description
FIXED IND 5UH 4.6A 14.5 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1038-5R0Y.pdf
Availability of SRU1038-5R0Y
QUANTITY
SRU1038-5R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038-5R0Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038-5R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRU1038 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1038
Material - CoreFerrite
Inductance5µH
Tolerance±30%
Current Rating4.6A
Current - Saturation4.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.5 mOhm
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038-5R0Y
Related LinksSRU103, SRU1038-5R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038-5R0Y Details Description
Related parts for SRU1038-5R0Y
DIODE SCHOTTKY 30V 15A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 19POS .100 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 267 OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 13MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 29MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 Y/HER/G DIFF datasheet.pdf