Bourns Inc. SRU2009-3R3Y
SRU2009-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU2009-3R3Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 800MA 320 MOHM
Datasheet Download
SRU2009-3R3Y.pdf
Availability of SRU2009-3R3Y
QUANTITY
SRU2009-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU2009-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRU2009-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU2009 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU2009
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU2009-3R3Y
Related LinksSRU200, SRU2009-3R3Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU2009-3R3Y Details Description
Related parts for SRU2009-3R3Y
IC OPAMP VFB 700MHZ 16QSOP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 6A TO220F datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC USB HOST/DEVICE CTRL 32-QFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf