Bourns Inc. SRU5011-101Y
SRU5011-101Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU5011-101Y
Brief Description
FIXED IND 100UH 200MA 1.6 OHM
Datasheet Download
SRU5011-101Y.pdf
Availability of SRU5011-101Y
QUANTITY
SRU5011-101Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU5011-101Y
Internal Part NumberEIS-SRU5011-101Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU5011 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU5011
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating200mA
Current - Saturation180mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU5011-101Y
Related LinksSRU501, SRU5011-101Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU5011-101Y Details Description
Related parts for SRU5011-101Y
IC DAC 8 BIT MULTIPLYING 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 700NH 22.6A 1 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR SGL-SUPPLY SC70-6 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CABLE 40POS 28AWG 5M datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.3A SOT-23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
LJT 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
15000UF 35V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf