Bourns Inc. SRU5016-6R8Y
SRU5016-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU5016-6R8Y
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU5016-6R8Y.pdf
Availability of SRU5016-6R8Y
QUANTITY
SRU5016-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU5016-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRU5016-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU5016 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU5016
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU5016-6R8Y
Related LinksSRU501, SRU5016-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU5016-6R8Y Details Description
Related parts for SRU5016-6R8Y
MOSFET N-CH 200V 7A TO-252 datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD W/ADJ LEAD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 190 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf