Bourns Inc. SRU6025A-151Y
SRU6025A-151Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU6025A-151Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 540MA 770 MOHM
Datasheet Download
SRU6025A-151Y.pdf
Availability of SRU6025A-151Y
QUANTITY
SRU6025A-151Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU6025A-151Y
Internal Part NumberEIS-SRU6025A-151Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU6025A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±30%
Current Rating540mA
Current - Saturation280mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)770 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU6025A-151Y
Related LinksSRU602, SRU6025A-151Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU6025A-151Y Details Description
Related parts for SRU6025A-151Y
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
78K0 KX1 IECUBE 64 LQFP T-TYPE datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 75 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 32.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEATSHRINK 2AWG 500' BLACK datasheet.pdf