Eaton (formerly Cooper Bussmann) SS-5-2.5A-AP
SS-5-2.5A-AP picture photo
Mfg. Part Number
SS-5-2.5A-AP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD
Datasheet Download
SS-5-2.5A-AP.pdf
Availability of SS-5-2.5A-AP
QUANTITY
SS-5-2.5A-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-5-2.5A-AP
Internal Part NumberEIS-SS-5-2.5A-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSS-5(H) Ammo Pack Paper Thickness 30/Aug/2011
S -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSS-5
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t40.3
ApprovalsCQC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
DC Cold Resistance0.0243 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-5-2.5A-AP
Related LinksSS-5-2, SS-5-2.5A-AP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SS-5-2.5A-AP Details Description
Related parts for SS-5-2.5A-AP
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES WW 2W 1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
INSERTER datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf