Bel Fuse Inc. SS-700810S-A-NF-BB-50
SS-700810S-A-NF-BB-50 picture photo
Mfg. Part Number
SS-700810S-A-NF-BB-50
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
SS-700810S-A-NF-BB-50.pdf
Availability of SS-700810S-A-NF-BB-50
QUANTITY
SS-700810S-A-NF-BB-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-700810S-A-NF-BB-50
Internal Part NumberEIS-SS-700810S-A-NF-BB-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPlug RoHS Compliance
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series70
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts10p8c
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-700810S-A-NF-BB-50
Related LinksSS-700810S, SS-700810S-A-NF-BB-50 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SS-700810S-A-NF-BB-50 Details Description
Related parts for SS-700810S-A-NF-BB-50
TVS DIODE 90VWM 146VC SOD123FL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CLIP STEEL 100A 6" UNMARKED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 6W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 16POS 2" CBL datasheet.pdf