Vishay Semiconductor/Diodes Division SS15-M3/5AT
SS15-M3/5AT picture photo
Mfg. Part Number
SS15-M3/5AT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 1A 50V DO-214AC
Datasheet Download
SS15-M3/5AT.pdf
Availability of SS15-M3/5AT
QUANTITY
SS15-M3/5AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SS15-M3/5AT
Internal Part NumberEIS-SS15-M3/5AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS15-M3/5AT
Related LinksSS15-, SS15-M3/5AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS15-M3/5AT Details Description
Related parts for SS15-M3/5AT
IC RS485/422 RX 10MBPS 16TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 780MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT PE NATURAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA MINMELF datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf