KEMET SS21V-070179
SS21V-070179 picture photo
Mfg. Part Number
SS21V-070179
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
LINE FILTER 17.9MH .7 IDC COIL
Datasheet Download
SS21V-070179.pdf
Availability of SS21V-070179
QUANTITY
SS21V-070179 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS21V-070179
Internal Part NumberEIS-SS21V-070179
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC Line Filters
PCN Design/Specification4MC of SS Coil Series 26/Mar/2014
Standard Package600
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesSS
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance17.9mH
Current700mA
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.807" L x 0.650" W (20.50mm x 16.50mm)
Height (Max)1.004" (25.50mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS21V-070179
Related LinksSS21V-, SS21V-070179 Datasheet, KEMET Distributor
SS21V-070179 Details Description
Related parts for SS21V-070179
TERM SOLDER TURRET .089"D .109"L datasheet.pdf
DIVIDR WALL T105/130/17010' datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 8POS DL SR 30AU datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 320MW SOD323 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
SGE1510-5-1640A-5000C-200FQD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 39 OHM 14SOIC datasheet.pdf