ON Semiconductor SS3003CH-TL-W
SS3003CH-TL-W picture photo
Mfg. Part Number
SS3003CH-TL-W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A 6CPH
Datasheet Download
SS3003CH-TL-W.pdf
Availability of SS3003CH-TL-W
QUANTITY
SS3003CH-TL-W Order Process
Ship out your order
Specifications of SS3003CH-TL-W
Internal Part NumberEIS-SS3003CH-TL-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If420mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)20ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1.4mA @ 15V
Capacitance @ Vr, F880pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74, SOT-457
Supplier Device Package6-CPH
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS3003CH-TL-W
Related LinksSS3003, SS3003CH-TL-W Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SS3003CH-TL-W Details Description
Related parts for SS3003CH-TL-W
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 430MA 2 OHM SMD datasheet.pdf