Vishay Semiconductor/Diodes Division SSB44HE3/52T
SSB44HE3/52T picture photo
Mfg. Part Number
SSB44HE3/52T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AA
Datasheet Download
SSB44HE3/52T.pdf
Availability of SSB44HE3/52T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSB44HE3/52T Order Process
Ship out your order
Specifications of SSB44HE3/52T
Internal Part NumberEIS-SSB44HE3/52T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 4A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSB44HE3/52T
Related LinksSSB44H, SSB44HE3/52T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SSB44HE3/52T Details Description
Related parts for SSB44HE3/52T
IGBT 600V 28A 125W TO263AB datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 6V CHROME GREEN datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS SGL 48-QFN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 380VAC 5A DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 12POS 3' datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf