Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSGNN150PAAA5
SSCSGNN150PAAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSGNN150PAAA5
Brief Description
SENSOR PRES 150PSI ABSO 5V SIP
Datasheet Download
SSCSGNN150PAAA5.pdf
Availability of SSCSGNN150PAAA5
QUANTITY
SSCSGNN150PAAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSGNN150PAAA5
Internal Part NumberEIS-SSCSGNN150PAAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.78mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Side Port
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSGNN150PAAA5
SSCSGNN150PAAA5 Details Description
Related parts for SSCSGNN150PAAA5
DSUB CABL-AMP25G/ AE25G / X datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" WHT JACKP NI datasheet.pdf