Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSSND100PA2A3
SSCSSND100PA2A3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSSND100PA2A3
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI ABSO 3.3V SIP
Datasheet Download
SSCSSND100PA2A3.pdf
Availability of SSCSSND100PA2A3
QUANTITY
SSCSSND100PA2A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSSND100PA2A3
Internal Part NumberEIS-SSCSSND100PA2A3
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSSND100PA2A3
SSCSSND100PA2A3 Details Description
Related parts for SSCSSND100PA2A3
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HID USB-TO-UART BRIDGE 24QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 6COL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 0.1A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf