Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSSNT015PDAA5
SSCSSNT015PDAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSSNT015PDAA5
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
SSCSSNT015PDAA5.pdf
Availability of SSCSSNT015PDAA5
QUANTITY
SSCSSNT015PDAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSSNT015PDAA5
Internal Part NumberEIS-SSCSSNT015PDAA5
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±15 PSI (±103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C