Cynergy3 SSF67A25B175
SSF67A25B175 picture photo
Mfg. Part Number
SSF67A25B175
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
SWITCH 2 LEVEL SS NO/NC .6A
Datasheet Download
SSF67A25B175.pdf
Availability of SSF67A25B175
QUANTITY
SSF67A25B175 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSF67A25B175
Internal Part NumberEIS-SSF67A25B175
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesSSF67
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NO, SPST-NC
Current600mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.80
Switch Actuation Level0.984", 6.890" (25mm, 175mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism316 Stainless Steel
Operating Temperature135°C
Voltage Rating120VDC, 240VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSF67A25B175
Related LinksSSF67A, SSF67A25B175 Datasheet, Cynergy3 Distributor
SSF67A25B175 Details Description
Related parts for SSF67A25B175
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9SIP datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
30V PNP LOW SATURATION TRANSISTOR IN SOT223 IC datasheet.pdf