Luminus Devices Inc. SSM-80-W40M-A91-LB501
SSM-80-W40M-A91-LB501 picture photo
Mfg. Part Number
SSM-80-W40M-A91-LB501
Datasheet Download
SSM-80-W40M-A91-LB501.pdf
Availability of SSM-80-W40M-A91-LB501
QUANTITY
SSM-80-W40M-A91-LB501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSM-80-W40M-A91-LB501
Internal Part NumberEIS-SSM-80-W40M-A91-LB501
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1335 lm (1290 lm ~ 1380 lm)
Current - Test1.4A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)13V
Lumens/Watt @ Current - Test73 lm/W
Current - Max2A
Features-
Size / Dimension10.00mm L x 11.00mm W
Height5.30mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSM-80-W40M-A91-LB501
Related LinksSSM-80-W40, SSM-80-W40M-A91-LB501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSM-80-W40M-A91-LB501 Details Description
Related parts for SSM-80-W40M-A91-LB501
IC PWR SUP MON/LOAD SHARE 24QSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 27POS 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 8POS .250 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 69K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf