Lumex, Inc. SSP-24MB156U12G
SSP-24MB156U12G picture photo
Mfg. Part Number
SSP-24MB156U12G
Brief Description
LED 1.28" 24L BA15 SGL 626NM RED
Datasheet Download
SSP-24MB156U12G.pdf
Availability of SSP-24MB156U12G
QUANTITY
SSP-24MB156U12G Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-24MB156U12G
Internal Part NumberEIS-SSP-24MB156U12G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBenefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package10
SeriesPoly-Leds™
Can Replace Lamps1156
Size / DimensionRound - 1.28" (32.5mm)
Wavelength626nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeBayonet (BA15S)
ColorRed Clear
Millicandela Rating102400mcd
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-24MB156U12G
Related LinksSSP-24M, SSP-24MB156U12G Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-24MB156U12G Details Description
Related parts for SSP-24MB156U12G
FIXED IND 100UH 90MA 7 OHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED SBT-70 92CRI 2SMD datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 1.25V SOP datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf