Lumex, Inc. SSP-4SE102UP12G
SSP-4SE102UP12G picture photo
Mfg. Part Number
SSP-4SE102UP12G
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED .47" 4L E10 525NM PGRN WTR
Datasheet Download
SSP-4SE102UP12G.pdf
Availability of SSP-4SE102UP12G
QUANTITY
SSP-4SE102UP12G Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-4SE102UP12G
Internal Part NumberEIS-SSP-4SE102UP12G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBenefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
SeriesPoly-Leds™
Can Replace Lamps-
Size / DimensionRound - 0.472" (12mm)
Wavelength525nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeMiniature Screw (E10)
ColorGreen Clear
Millicandela Rating30500mcd
Configuration4 Round
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-4SE102UP12G
Related LinksSSP-4SE, SSP-4SE102UP12G Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-4SE102UP12G Details Description
Related parts for SSP-4SE102UP12G
IC REG CTRLR SGL POS ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINI PV CTW 40AU 22-26 AWG datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW SPEED UP datasheet.pdf
RES 665K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf