Lumex, Inc. SSP-LXS1822UP16A
SSP-LXS1822UP16A picture photo
Mfg. Part Number
SSP-LXS1822UP16A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Brief Description
LED T-8MM 46MM SQ 16LED ULT PGRN
Datasheet Download
SSP-LXS1822UP16A.pdf
Availability of SSP-LXS1822UP16A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-LXS1822UP16A Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-LXS1822UP16A
Internal Part NumberEIS-SSP-LXS1822UP16A
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Dot Matrix and Cluster
Series-
Millicandela Rating5000mcd
Internal ConnectionCommon Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension1.82" L x 1.82" W x 0.49" H (46.33mm x 46.33mm x 12.45mm)
ColorGreen
Configuration4 x 4
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Interface-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-LXS1822UP16A
Related LinksSSP-LXS1, SSP-LXS1822UP16A Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-LXS1822UP16A Details Description
Related parts for SSP-LXS1822UP16A
RES SMD 3.92KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 8SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 22V 20A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf