Bel Fuse Inc. SSQE48S07120-NS0NG
SSQE48S07120-NS0NG picture photo
Mfg. Part Number
SSQE48S07120-NS0NG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 84W
Datasheet Download
SSQE48S07120-NS0NG.pdf
Availability of SSQE48S07120-NS0NG
QUANTITY
SSQE48S07120-NS0NG Order Process
Ship out your order
Specifications of SSQE48S07120-NS0NG
Internal Part NumberEIS-SSQE48S07120-NS0NG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package392
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series-
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts) - Manufacture Series84W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-SMD Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max84W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSQE48S07120-NS0NG
Related LinksSSQE48S07, SSQE48S07120-NS0NG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SSQE48S07120-NS0NG Details Description
Related parts for SSQE48S07120-NS0NG
FILTER LINE 27MH 1.0A TYPE 21V datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS30A/ AE34G / ASS30A datasheet.pdf
CONV DC-DC 66W 48VIN 12V datasheet.pdf
TAG MARKER SG 10 MKD / 10/STRIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DIFF 1MSPS SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLASTIC BACKSHELL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf