Luminus Devices Inc. SSR-50-W40S-R21-GH501
SSR-50-W40S-R21-GH501 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W40S-R21-GH501
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-50-W40S-R21-GH501.pdf
Availability of SSR-50-W40S-R21-GH501
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-50-W40S-R21-GH501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W40S-R21-GH501
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W40S-R21-GH501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.75A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W40S-R21-GH501
Related LinksSSR-50-W40, SSR-50-W40S-R21-GH501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W40S-R21-GH501 Details Description
Related parts for SSR-50-W40S-R21-GH501
IDC CABLE - MSR50A/MC50F/X datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 26POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 56POS datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf