Luminus Devices Inc. SSR-50-W65S-R21-G3102
SSR-50-W65S-R21-G3102 picture photo
Mfg. Part Number
SSR-50-W65S-R21-G3102
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SSR-50-W65S-R21-G3102.pdf
Availability of SSR-50-W65S-R21-G3102
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSR-50-W65S-R21-G3102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSR-50-W65S-R21-G3102
Internal Part NumberEIS-SSR-50-W65S-R21-G3102
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSSR-50
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test338 lm (325 lm ~ 350 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test60 lm/W
Current - Max5A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension19.90mm L x 19.90mm W
Height6.10mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSR-50-W65S-R21-G3102
Related LinksSSR-50-W65, SSR-50-W65S-R21-G3102 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SSR-50-W65S-R21-G3102 Details Description
Related parts for SSR-50-W65S-R21-G3102
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE M R/A datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-200MM PREWIRE datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC/DC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 8C datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf